Плащате ли първо на себе си? – и Защо е Важно да го Правите

Време за четене: 2 мин
pay yourself first

Съдържание

Плащаме ли първо на себе си?

Наскоро, младо семейство (клиенти), детето им навърши 5 години. В края на една от срещите, те ми напомниха за приказката “Трите прасенца”. Четяли с дъщеря им преди лягане, като семейство.

Направило им впечатление, че основният морал на историята е, че моменталното удовлетворение е по-малко от забавеното удовлетворение и планирането за бъдещето.

По същество: Утре зависи и започва от днес. Това е важен и широко познат, толкова и непознат за мнозина принцип, за вземане на съзнателни решения. Ключът тук е технологията на изпълнение, и да се прилага подходящо, при всеки отделен казус.

Наясно съм, че няма човек, който да не е чувал, че е добре за него да спестява. Също така съм наясно, че малко хора го правят методично, а още по-малко го правят правилно, в техен най-добър интерес.

Концепцията за самоконтрол и отлагане на удоволствието е трудна за възприемане от мнозина възрастни, да не говорим за децата! Да живеем под възможностите си днес за по-добро утре, е трудно решение за вземане.

Проблемът е в две посоки.

Справянето с този проблем, е само една от главните задачи на личното финансово планиране. Проблемът нa единият тип хора е, че живеят ПОД възможностите си (лишават се днес) и спестяват твърде много (много повече от необходимото), а другите живеят НАД възможностите си, т.е харчат всичко + дългове. И двете посоки са проблем.

В по-голямата си част, отношението към парите и ценностите се формират от сложна комбинация от семейна и социална среда, възпитание, култура, и самоконтрол. Всички сме бомбардирани със съобщения, които ни призовават да правим импулсивни покупки и да харчим, харчим, харчим днес, и колко сме “смотани”, ако не го правим.

Съзнателното отношение към парите, насърчава рационалните решения за привеждане на нашите ресурси в съответствие с нашите ценности и емоции.

В повечето случаи е необходимо да спестяваме, за да изградим по-добро бъдеще за себе си и семействата си. Правилното, смисленото, целевото спестяване изисква специфични знания, умения и дисциплина.

Организирането и координирането на нашите спестявания, също помага да плащаме първо на себе си. Изключително трудно е да заделим ценни средства, които да спестим, ако чакаме до края на месеца, след като сме платили всичките си сметки и сме се забавлявали. Нашето бъдещето, и това на нашето семейство трябва да е също толкова важно, колкото плащането за колата, сметката за кабелна или среднощното излизане в града.

Като всеки навик, да започнем, често е най-трудната част. После най-трудното става устойчивостта и постоянството.

За да научим децата си на значението на спестяването и да ги напътстваме да вземат добри финансови решения, единственото, което работи е личният пример. Използването на касичка, ще свърши добра работа в детска възраст, за изграждането на навика..

Ако първо спестим от доходите си “достатъчно”, тогава можем да се насладим на харченето на остатъка без вина, тъй като знаем, че сме на път да постигнем целите си.

Стремежът е да бъдем съзнателни в действията си, да действаме сега и да мислим занапред. Нека изградим своята финансова къща и я поддържаме добре, от тухли, вместо от слама. Нека планираме добре бъдещето си, с цел. След това можем да се отпуснем и да се насладим на пътя, вместо да се мъчим да поправяме грешките от вчера.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Кирил Миланов
Кирил Миланов
Кирил практикува като финансов плановик вече 10 години и предлага цялостна и изчерпателна услуга на своите клиенти. След като го ангажирате, той ще се заеме да направи всичко възможно, за да осигури шансовете Ви за успех в рамките на възможното.

Подобни публикации

the worry zone
инвестиции

Опасна зона

Честа грешка Честа грешка сред инвеститорите е вярването, че нивото на богатство, което ще постигнат,

Вижте още

Запишете се за нашия бюлетин

Имате въпроси?

AdvancedPlanning е място за софтуерни програмисти, ключови кадри и хора с успешен бизнес, които искат професионално по-високо ниво в планирането, организирането и управлението на личните си финанси и инвестиции, за да може да са спокойни и уверени в решенията за постигането на житейските и финансови цели от бъдещето.

Социални мрежи