Инвестирането на трудно и честно спечелените ни пари, може да бъде трудна задача за много хора.
Страхът от неизвестното, често може да предизвика стрес и безпокойство, особено когато става въпрос за вземане на финансови решения. Светът на инвестициите е необятен и сложен, а без подходящи знания, насоки и най-вече умения е лесно да се почувстваме изгубени и объркани. Тази несигурност може да доведе до голямо безпокойство и стрес, като затрудни вземането на ключови решения, относно финансовото ни бъдеще. С внимателно финансово планиране и ясно разбиране на целите си обаче можем да намалим част от стреса, свързан с инвестирането.
Един от основните източници на инвестиционен стрес е страхът от вземане на погрешно решение. При наличието на толкова много информация и дезинформация е естествено и основателно да се притесняваме за избора на правилната, лична инвестиционна стратегия. Важно е обаче да помним, че инвестирането е дългосрочна игра. Макар че краткосрочните колебания могат да бъдат опасни, от решаващо значение е да се съсредоточим върху по-голямата картина.
Друг източник на инвестиционен стрес е страхът от загуба на средства. Никой не иска да вижда как трудно спечелените му спестявания се пилеят. Важно е обаче да помним, че всички инвестиции са свързани с определено ниво на риск.
Невъзможно е да се предвиди със сигурност бъдещото представяне на дадена инвестиция. Въпреки това, като правим задълбочени проучвания и търсим съвети от доверени финансови консултанти, можем да сведем до минимум риска и да вземем информирани решения. Хубаво е да помним,, че инвестирането е свързано с балансиране на риска и печалбата.
Въпреки че в света на инвестициите няма гаранции, поемането на пресметнати рискове може да донесе значителна възвръщаемост с течение на времето.
Един от начините да намалим инвестиционния стрес е да имаме добре дефиниран финансов план. Финансовия план служи като пътна карта за нашето инвестиционно пътуване. Той ни помага да си поставяме ясни цели, да съставим бюджет и да разпределяме ефективно ресурсите си. С наличието на план можем да бъдем спокойни, че вземаме информирани решения въз основа на личните си обстоятелства и цели. Редовното преглеждане и коригиране на финансовия план също ще ни помогне да се придържаме към правилния път и да се адаптираме към променящите се пазарни условия.
Финансовото планиране играе решаваща роля за справяне със стреса, свързан с инвестициите. Чрез създаването на стабилен финансов план, ще имаме ясна пътна карта за инвестициите си, и по-добро разбиране на толерантността си към различните типове риск.
Въпреки това, дори и при изчерпателен финансов план, винаги ще има елементи на неизвестност, когато става въпрос за инвестиране. Пазарът непрекъснато се променя и има многобройни фактори, които могат да повлияят на резултатите от нашите инвестиции. Икономическите условия, политическите събития и дори природните бедствия, могат да повлияят на стойността на нашия портфейл.
Невъзможно е да се предвидят тези събития със сигурност и тази несигурност може да създаде стрес за инвеститорите.
Друг от ключовите начини да се справим със стреса от неизвестността е да диверсифицираме инвестициите си. Като разпределим инвестициите си между различни колекции от класове, подкласове активи, сектори и други, можем да намалим въздействието на всяка отделна инвестиция върху цялостния ни портфейл. Диверсификацията помага да се намали рискът и осигурява известно ниво на защита срещу непредвидени събития. Въпреки че не елиминира напълно неизвестното, тя може да помогне да се сведе до минимум неговото въздействие върху нашите инвестиции.
В заключение, инвестирането може да бъде стресиращо начинание, но не трябва да бъде. Като се образоваме, потърсим съвети от доверен професионалист и изградим добре дефиниран финансов план, можем да намалим част от стреса, свързан с инвестициите. Да не забравяме, че неизвестното може да е плашещо, но с правилните инструменти и начин на мислене можем да се ориентираме успешно в света на инвестициите. Затова не трябва да позволяваме на страха да ни възпрепятства да постигнем финансовите си цели. Приемете неизвестното и започнете да планирате по-добро бъдеще още днес.
Нямаме контрол над: Имаме контрол над:
Пазари; Върху какво се фокусираме;
Политици; Какво четем;
Цената на газ; За какво и как харчим;
Световни лидери; Как да прекараме времето си;
Избори; Избор да изградим фин. план;
Войни. Избор да следваме фин. план.