Преглед
Топ 10 на нововъзникващите пазари според индикациите на ПЧИ (преки чуждестранни инвестиции) през 2024 г. Тази класация идва от fDi Intelligence и е публикувана през декември 2023 г.
Методика
Всяка страна беше класирана според четири показателя: ръст на БВП, инфлация, ръст на капиталовите разходи за ПЧИ и ръст на проекти за ПЧИ.
Камбоджа на #1
Очаква се Камбоджа да бъде най-бързо развиващата се икономика в Югоизточна Азия през 2024 г. и засили търговските си отношения с Китай и Южна Корея.
Според fDi Камбоджа е привлякла $2 млрд. ПЧИ в 20 проекта през първите 9 месеца на 2023 г.
Филипините на #2
При новоизбрано правителство от 2022 г. Филипините предприеха стъпки за либерализиране на инвестициите в ключови сектори като възобновяемата енергия.
През 2023 г. чуждестранни компании обещаха близо 14 милиарда долара за нови проекти за вятърна и слънчева енергия в цялата страна.
- Силни преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) и макроикономическите перспективи правят държавите по-привлекателни за инвестиции.
- Десетте страни с най-силни перспективи за ПЧИ за 2024 г. са разпръснати в страни от Азия, Африка, Близкия изток и Европа.
- Защо това има значение? Инвеститорите трябва да следят тези пазари и възможностите, които могат да предложат.
Очаква се Камбоджа, която се отличава с чуждестранни инвестиции, да има най-силен инвестиционен импулс през 2024 г., според годишния списък за наблюдение на ПЧИ на fDi.
Проучването, което оценява траекториите на макроикономическите и преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) на 50-те най-големи дестинации за ПЧИ в света, използвайки данни от МВФ и мониторинг за чуждестранни инвестиции fDi Markets, откроява тези страни, които навлизат в новата година със силни макроикономически и ПЧИ, докато светът продължава да се бори с нестабилното възстановяване след Covid и водене на войни.
Азия се представи добре в тазгодишния списък на открояващите се, включващ шест страни в топ 10: Камбоджа, която води в общия списък, Филипините на второ място, Ирак на четвърто, Казахстан на шесто, Азербайджан на седмо и Индия на 10. Само три африкански страни попаднаха в топ 10: Кения на трето място, Намибия на пето и Мароко на осмо. Сърбия беше единствената страна извън Азия и Африка, която влезе в топ 10, осигурявайки си девето място.
Икономическото възстановяване на Камбоджа
Прогнозираното увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) с 6,1% през 2024 г. спрямо 5,6% през 2023 г. отразява очакваното най-бързо развитие на икономиката на Камбоджа в Югоизточна Азия през следващата година. Инфлацията се предвижда да се задържи на ниво от 3% през 2023 и 2024 г. Структурни и циклични фактори са допринесли за този икономически растеж.
Страната укрепва търговските си отношения чрез споразумения за свободна търговия с Китай и Южна Корея, които влязоха в сила през 2022 г.
Камбоджа е член на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия и има преференциален достъп до пазара на ЕС чрез Регионалното всеобхватно икономическо партньорство. Въпреки че беше частично изключена от блока през 2020 г. поради опасения за човешките права.
Икономиката на Югоизточна Азия се възползва от възстановяването на туризма след отпускането на пътуванията от страна на Китай през 2023 г. Данните на Световната организация по туризъм към ООН показват, че пристигащите туристи са се увеличили осем пъти през първото тримесечие на 2023 г. спрямо предходната година.
Възстановяването на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) също следва подобна траектория. След изчезването им през 2021 г., ПЧИ на зелено се възстановиха, достигайки 2 млрд. долара, разпределени в 20 проекта през първите девет месеца на 2023 г., според данни на fDi Markets. Китай играе ключова роля в този процес, като представлява повече от две трети от капиталовите разходи на страната за ПЧИ на зелено от 2021 г. насам. Китайските компании активно участват в различни проекти – от изграждане и експлоатация на нови скоростни магистрали за 1,35 млрд. долара до производствени инвестиции в областта на гумите и слънчевите панели.
Политическата промяна носи икономически дивиденти
Прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ) показват, че Филипините, които се нареждат на второ място, ще видят увеличение на своя брутен вътрешен продукт (БВП) от 5,3% през 2023 г. до 5,9% през 2024 г., при инфлация от 3,2%.
Както обществените, така и частните инвестиции играят ключова роля в подпомагането на икономическия растеж. Голяма част от програмата за реформи на новия президент, Фердинанд „Бонгбонг“ Маркос-младши, се фокусира върху либерализирането на инвестициите от неговото постъпване на длъжността през 2022 г.
От гледна точка на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ), отварянето на сектора на възобновяемата енергия за чуждестранни инвеститори вече е довело до съществени промени. Преди отмяната на ограниченията за ПЧИ през 2022 г., чуждестранната собственост беше ограничена до 40% в ключови сектори като енергетика, телекомуникации, авиация и корабоплаване. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), страната беше класирана на трето място по ограничаване на ПЧИ в света.
Реформите веднага се отразиха на икономиката. Големи чуждестранни компании като Copenhagen Infrastructure Partners от Дания и WPD от Германия обявиха ангажименти за близо 13,9 милиарда долара в нови проекти за вятърна и слънчева енергия в страната през първите девет месеца на 2023 г. Това е около пет пъти повече от най-доброто представяне на страната през 2007 г., според данни от fDi Markets. Въпреки че тези инвестиции все още не са напълно отразени в данните за ПЧИ, китайските компании също демонстрират значителен интерес към развитието на местния сектор за възобновяема енергия.
Прогнозите на МВФ показват, че БВП на Кения ще нарасне с 5,3% през 2024 г., след като през 2023 г. е достигнал 5%, при инфлация от около 6,6% през 2024 г. Страната също е привлекла значителни потоци от преките чуждестранни инвестиции в зелената си икономика от 2021 г. нататък.
Един от най-забележителните примери за успешни преки чуждестранни инвестиции е отново в Кения. Новоизбраният президент Уилям Руто, който дойде на власт през 2022 г., привлече интереса на американската фармацевтична компания Moderna. Тя финализира споразумение за инвестиции от до 500 милиона долара за създаването на първото си африканско съоръжение за производство на информационна РНК (mRNA) ваксини в Кения – едно от първите по рода си в Африка.
Също така енергийният сектор на страната привлича силен интерес към преките чуждестранни инвестиции, като AMEA Power от Дубай обяви плановете си за производство на зелен водород в Момбаса през септември 2023 г. Общата инвестиция се оценява на 2,29 милиарда долара, показвайки голям потенциал за развитие.
Зеленият водород също е ключов фактор за трансформацията на преките чуждестранни инвестиции в петата по ред Намибия. Втората най-рядко населена страна в света разработва проект за зелен водород на стойност 9,4 милиарда долара в националния парк Tsau Khaeb с участието на наметката Hyphen Hydrogen Energy, частично притежавана от немската компания за възобновяеми енергийни източници Enertrag. С подкрепата на ЕС и други европейски институции и държави, Намибия е на път да реализира своите амбициозни планове за зелен водород.
Накрая, Ирак, със своя огромен енергиен потенциал, е зависим от социална и политическа стабилност. Тази стабилност, която е трудно постижима, е ключов фактор за привличане на преки чуждестранни инвестиции и стимулира икономическия растеж. Това помага на страната да се нарежда на четвърто място в списъка на ПЧИ за 2024 г.