Управление на паричните потоци

Важността да планираме напред

Как може да помогне анализът и планирането на паричните потоци

Какво ще правите след десет години? Повечето от нас могат да дадат общ отговор на този втпрос, но колко от нас могат да го направят с пълна сигурност, знаейки, че отговорът им няма да се промени? В свят, който се движи динамично и става все по-достъпен, не всички следваме един и същ житейски план, и няма две (например) пътувания, които да са абсолютно идентични.

Изборът по време на пенсиониране е станал по-разнообразен. Пенсионните планове и продуктите, които осигуряват гарантиран доход за целия живот, стават все по-редки. Много схеми за окончателно възнаграждение вече не са достъпни, а анюитетите са станали по-малко популярни поради спад в лихвите – тенденции, които отчасти се дължат на увеличаване на продължителността на живота.

С променящите се модели на работа и по-широк спектър от възможности за пенсиониране, които вече са на разположение, хората все повече се нуждаят от ангажиране и преразглеждане на своите финансови стратегии както по време на трудовия си живот, така и при пенсионното планиране.

AdvancedPlanning помага на своите клиенти да планират и постигат финансовите си цели. Разбираме, че всеки човек има свои собствени стремежи и приоритети, независимо дали това е да спре работа на определена възраст, да помогне на внуците да покрият нарастващите разходи за образование или да разполага с достатъчно активи и доходи, които му позволяват желаните житейски разходи и удоволствия.
Вярваме, че наличието на финансов план е отлична основа за постигане на вашите цели и тук планирането на паричните потоци може много да ви помогне.

Планирането и управлението на паричните потоци се използва от финансовите плановици за прогнозиране на вашите бъдещи входящи и изходящи финансови потоци, включително приходи и разходи. Този процес ви показва с колко и какви ресурси може да разполагате в бъдеще, и дали сте на път да постигнете финансовите си цели. Помага ви да отговорите на въпроси като - „Имам ли достатъчно ресурси?“ или „Кога мога да си позволя да се пенсионирам?“.

Businessman making presentation with his colleagues and business strategy digital layer effect at the office as concept.
Какво представлява

Планирането на паричните потоци?

Планът за паричните потоци представлява оценка и прогноза на вашите активи, приходи и разходи през целия ви живот. Целта е да се определи колко вероятно е всяка година да можете да покриете съществените и желаните от вас разходи.

Започваме, като обсъждаме вашите цели и стремежи и изграждаме важните събития във вашата собствена времева линия.

Пример за времева линия от 50 до 100 години.

Следващата стъпка е да изградим вашите текущи активи и приходи, заедно с редовните разходи и всички еднократни разходи, които очаквате. Прилагаме редица разумни допускания, като например за бъдещите темпове на инфлация и възвръщаемост на инвестициите, за да създадем вашия фундаментален план. Разглеждаме всяка отделна година, за да видим дали вашият капитал и доход могат да осигурят вашите разходи, така че да определим дали е вероятно да имате излишък или недостиг (дефицит).

Резултатите от паричния поток ви помагат да визуализирате стандарта и капацитета на вашия финансов живот. Прогнозите показват как стойността на вашите активи може да се промени с течение на времето, както е показано в примера.

В този пример, инвестираните активи се натрупват в предпенсионните години (между 50 и 65 години), тъй като се правят редовни спестявания за пенсии и инвестиции.

При пенсиониране (на 65 години) клиентът започва да тегли от инвестиционния си портфейл, за да поддържа разходите и стандарта си на живот през цялото пенсиониране, което води до постоянно намаляване на стойността на активите.

Тази прогноза също така показва, че в инвестиционния пенсионен портфейл остава известна стойност на 100  годишна възраст. Това осигурява спокойствие, че желаното ниво на разходи може да бъде постигнато, но и увереността, че има достатъчно гъвкавост в плана.

Гъвкавост

Ами “ако” плановете ми се променят?

След като е създаден базовия план, можем да оценим широк спектър от хипотетични ситуации, за да тестваме силата на плана. Това наричаме „какво ако” сценарии. Например „Какво ще стане, ако реша да се пенсионирам по-рано?“  или „Какво ако реша да направя подарък на децата си, за да им помогна да купят първия си дом?“. Тези сценарии ни помагат да предвидим възможните варианти и да подготвим план за различни житейски ситуации.

Този инструмент може да бъде полезен, когато сте изправени пред големи или обезсърчаващи решения, тъй като демонстрира потенциалното въздействие върху цялостната ви стратегия. В дългосрочния контекст клиентите могат да вземат по–информирани, не само краткосрочни, а и дългосрочни решения. Важно е редовно да преразглеждате плана си, за да прецените дали все още сте по същия път, но също така и да отчетете всички промени, които неизбежно се случват по пътя.

Планирането и управлението на паричните потоци могат също да се използват за идентифициране на потенциални недостатъци и подходящи решения за предотвратяване. Например, може да се установи колко редовно ще трябва да спестявате, за да постигнете целта си, или какво въздействие би могло да има планирането на други разходи върху вашия пенсионен бюджет.

Целта е да осигурим яснота и спокойствие на клиентите ни, като им предоставим възможност да бъдат уверени във финансовите си решения. Разбираме, че всеки план е личен и считаме, че е от решаващо значение да се вземат предвид както дългосрочните, така и текущите цели.

Планирането и управлението на паричните потоци са само част от пъзела за финансово планиране, който може да ви помогне да планирате сигурно и успешно бъдеще.

В допъление

Услугата "Управление на паричните потоци’" включва:

Преглед и оценка на текущото ви финансово състояние включва съставяне на семеен баланс, отчет и анализ на паричните потоци и оценка на задълженията по данъци върху доходите на физическите лица.

В рамките на услугата за управление на личните финанси ще идентифицираме потенциални ситуации, както положителни, така и отрицателни. Заедно ще оценим вашето финансово състояние, включително активите, пасивите и нетното ви богатство. Ще съставим семеен или личен баланс и ще разгледаме подробно всички бъдещи входящи и изходящи парични потоци до края на прогнозния период.

Активите могат да включват финансови инструменти, инвестиции, активи за лично ползване или движима и недвижима собственост на индивида или семейството.

Оценката на активите се извършва на базата на справедлива пазарна цена (fair market value) – която представлява цената, на която продавач и купувач биха се съгласили да сключат сделка днес.

Активите се делят на три основни категории:

  1. Пари и парични еквиваленти
  2. Инвестиционни активи
  3. Активи за лично ползване, които не генерират доход, но определят стила на живот.


Входящите и изходящите парични потоци са винаги равни. Това означавам че получените пари могат да бъдат изхарчени, спестени или използвани за погасяване на дълг. Връзката между баланса и отчета за паричните потоци е следната:

  • Заемът за балансиране на паричните потоци се класифицира като пасив или ликвидиране на активи.
  • Спестеният излишък се счита за актив

Отчетът за паричните потоци показва входящите и изходящите потоци в определен период от време, например година. Входящите потоци включват всички парични приходи през този период, докато изходящите потоци се класифицират като минимално необходими или желани. Нетният входящ поток представлява остатъка или излишъка, който може да бъде инвестиран или използван за погасяване на дългове. Нетният изходящ поток показва, че дефицитът е покрит със заем или ликвидиране на активи.

Прогнозно времетраене: (2 – 3 срещи по 90 минути);

Управление на паричните потоци 3

Запишете си час за консултация

Искате да получавате допълнителна информация, за да продължите да бъдете актуални и спокойни по темата на житейското ви финансово планиране.

Блог

На платформата MyAdvancedPlanning може да намерите полезна в сферата статистика, данни, концепции, методи, история, анализи и факти, които се събират от целият свят.